Ryzyko stosowania sterydów

Budowanie perfekcyjnej sylwetki stało się manią dla wielu mężczyzn. Wielu z amatorów doskonałej rzeźby szuka drogi na skróty i sięga po sterydy anaboliczne. Co warto o nich wiedzieć?

Budowanie perfekcyjnej sylwetki stało się manią dla wielu mężczyzn. Czasem ilość poświęconego czasu i pieniędzy w celu uzyskania doskonale wyrzeźbionego ciała może naprawdę zaskoczyć - i to nie tylko w przypadku profesjonalnych kulturystów. Jednakże kształtowanie figury poprzez rozsądny plan treningowy i właściwą dietę może być bardzo żmudne i męczące, a ponadto trwa wiele czasu. Biorąc jeszcze pod uwagę ludzką naturę, to nie należy się dziwić, że wielu z amatorów doskonałej rzeźby szuka drogi na skróty i sięga po sterydy anaboliczne. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie są skutki uboczne brania sterydów?

W wielu przypadkach efekty są natychmiastowe - nie wymagają tak ciężkiej pracy i mnóstwa wyrzeczeń, a ponadto znacząco przewyższają możliwości, jakie można osiągnąć na siłowni. Sterydy stosowane sensownie, pod ścisłą kontrolą lekarską, mogą być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla profesjonalistów. Jednak zanim po nie sięgniemy, powinniśmy sobie zdać sprawę ze skutków ubocznych, jakie mogą ze sobą nieść.

Zacząć należy od tego, że sterydy absolutnie nie nadają się dla osób niepełnoletnich, ze względu na swoje wzmożone działanie negatywne u osób, które są jeszcze w stadium dojrzewania. Stosowanie sterydów przed osiągnięciem pełnej dojrzałości nie tylko może wzmóc efekty uboczne typowe przy stosowaniu sterydów, ale może też nieść nieodwracalne szkody dla zdrowia. Sterydy bardzo silnie wpływają na gospodarkę hormonalną i mogą znacząco zaburzyć proces dojrzewania. Hamują na przykład proces wzrostu, ograniczając naturalne predyspozycje organizmu w tym zakresie. Oczywiście są osoby, które dojrzewają szybciej niż przed ukończeniem 18 roku życia, jednak raczej nie warto ryzykować zmian na całe życie i lepiej odłożyć tego typu środki na czas, kiedy będzie się już w pełni dojrzałym.

Dbajmy o wątrobę!

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele - odpowiada za pozbywanie się toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. Zażywanie sterydów w formie doustnej może mieć naprawdę duży wpływ na jej działanie i w znaczący sposób ją obciążać. Dlatego też jeżeli będziemy się decydować na zażywanie sterydów drogą doustną, to powinniśmy ściśle obserwować naszą wątrobę, najlepiej poprzez regularne, profilaktyczne badania. Nie należy czekać aż ujawnią się objawy widoczne dla nas – jeżeli będziemy reagować na takie symptomy, to może okazać się, że jest już za późno i nastąpiły nieodwracalne zmiany czy uszkodzenia narządu.

Problemy z potencją

Efektem ubocznym, który najczęściej przekonuje do rezygnacji ze stosowania sterydów, są problemy z płodnością. O ile w czasie stosowania sterydów problemy te raczej się nie pojawią, a wręcz możemy zauważyć wzrost naszego libido, o tyle po ich odstawieniu mogą pojawić się olbrzymie problemy z potencją. Co prawda zaradzić im mogą nawet tabletki na potencję bez recepty, jednak spadek popędu to tylko jeden z problemów.

Stosowanie sterydów może wywołać niepłodność, na którą tabletkami na potencję bez recepty nic nie poradzimy – może wręcz okazać się, że żadne leki ani kuracje nie przywrócą sprawności naszych narządów i zmiany powstałe w wyniku zaburzenia gospodarki hormonalnej będą nieodwracalne. Dlatego warto brać sterydy z umiarem i nie wydłużać czasu ich stosowania – co prawda zaburzenia erekcji mogą ostatecznie wystąpić, jednak powinny po jakimś czasie minąć. Zwłaszcza jeżeli wspomożemy się tabletkami na potencję bez recepty, i co najważniejsze - będziemy płodni.